Sport News

EISM ATHLETICS SEASON REPORT

The HT Athletics Team did themselves proud at both the Division 1 and at the Champions Athletics Carnivals. We were fortunate to have good conditions for both days of competition at Lakeside Stadium. At the Division 1 Carnival, Huntingtower came a very close 4TH place to Donvale Christian College by only 28 points.It should be noted that, at the beginning of 2018, Donvale moved across to the Eastern Division for Weekly Sport as their school population had increased to be comparable with that of the larger schools.That considered, the Huntingtower Team did an amazing job with the Open Girls winning their Age Group Pennant, the Under 13 Girls were 2nd in their Age Group, and overall, the Girls gained 2nd place in that Aggregate Competition too.

Some highlights of the results for the Division 1 Carnival were:

Individual Events:

11 – 1st places

14 -2nd places

14 – 3rd places

4 x 100m Relay Events:

2nd places to Under13 Girls and Open Girls teams

3rd places to Under 13 Bos, Under 14 Girls, & Under 16 Boys.

Many students experienced success at the Champions Meet with many Personal Bests achieved and a couple of school records were broken too!Congratulations go to the following students for their achievements.

Anton Maksoutov – 2nd Open Boys Shot Put (School Record).This is the sixth year in a row that Anton has finished on the podium in this event! Great achievement here Anton!!

Lucy Dobbyn – 2nd (on count back) Open Girls Long Jump.(School Record),

Chloe Beovich – 1st Open Girls Shot Put (School Record)

Tara Samaranayake – 3rd Open Girls 100m & 200m

Abbey Russell – 1st U15 Girls Long Jump

Sarah Morley – 2nd U16 Girls Shot Put

Emilie Hoyne – 2nd U15 Girls Triple Jump

Katherine Noutso – 1st U13 Girls 100m, 200m, 400m & High Jump.Katherine also won all of these events at the Division 1 Carnival.Well done, Katherine!

Melanie Fernando – 3rd U16 Girls 400m & 200m

Jasmine Schokman – 1st U14 Girls Long Jump & Triple Jump, 3rd 200m.

Katherine Culbert – 1st U15 Girls Shot Put

Dean van de Waterbeemd – 3rd U16 Boys 1500m, 400m & 800m.Dean also achieved these places in the Division 1 Carnival.Great work, Dean!

Henry Zhu – 1st U13 Boys Long Jump, 2nd 200m

4 x 100m Relay results:

2nd U13 Girls – Mila Girski, Lucy Samaranayake, Sienna Fry & Katherine Noutso

2nd Open Girls – Lucinda Dobbyn, Kaja Clayton, Chloe Beovich & Tara Samaranayake

3rd U15 Girls – Sasha Girski, Holly Samaranayake, Emilie Hoyne & Abbey Russell

Well done and thank you to the 2018 School Athletics Captains, Lucinda Dobbyn and Anton Maksoutov – you both lead by example contributing fine performances.

Thank you to all the teachers and coaches involved over the season and to all the parents for their on-going support of the Athletics season by taking your children to the training sessions at BSAT and for collecting them at Lakeside Stadium.Special thanks to Richard Cai and Sabrina De Kauwe – Samaranayake for taking so many photos at the Carnivals.


EISM WINTER SPORT

The EISM Winter Sport is now in full swing.All students have weekly home or away sport competitions or a session on one of the afternoons in Periods 4 and 5.

Monday – Year 7

Wednesday – Years 10, 11 & 12

Thursday – Year 8 & 9

To prepare and develop our students' fitness and skills all the Year 8's – 12's have training sessions on a Monday afternoon.

Years 8 & 9 – during Period 6

Years 10, 11 & 12 – 4.00pm – 5.00pm

These sessions are compulsory for all students and both count as a Period 6 commitment.

They occur on Mondays prior to a competition.This a minimum commitment and it is therefore expected for all Year 8, 9, 10, 11 and 12 students to attend.

The Term 2 Dates are: Mondays 21 & 28 May, 4 & 18 June.